Winners of the former piano contests

2017
Category I - under 12   I - Urzędowska Anna Maria / PL
 II - Koszela Eryk / PL
III - nobody
distinction - Shafar Tali / BY
Nagakura Riho / JP
Category II - under 15   I - Nagakura Maya / JP
 II - Kukliński Kacper / PL
III - Li Yiyang / CRL
distinction - Saito Nao / JP,
Charchuła Franciszek / PL,
Czerwiński Piotr / PL
Category III - under 18   I - Żaromski Kacper / PL
 II - Śleziak Tymoteusz / PL
III - Moliszewska Maria / PL
wyróżnienie - Kubik Martyna / PL,
Filaleev Sergei / RU
2015
Category I - under 12   I - Cmejla Jan / CZ
 II - nie przyznano
III - Czajka Julia / PL, Papojan Marta / RU
wyróżnienie - Kuczyńska Agata / PL
Category II - under 15   I - Goranko Joanna / PL
 II - nobody
III - Dvarionaite Elżbieta / LT
distinction - Kaczmarek Bartosz / PL, Kupczyk Klaudia / PL,
Litwin Franciszka / PL, Majkut Manuela / PL,
Michajłów Lena / PL
Category III - under 18   I - Pawlak Piotr / PL
 II - nobody
III - Zhao Ziji / CHINA, Sumnikova Marie / CZ
2013
Category I - under 12   I - Dvarionaite Elżbieta / LT
 II - nobody
III - Braica Paul – Cristian / DE
distinction - Papojan Marta / RUS, Takahashi Hugo / FR
Category II - under 15   I - Xu Yundi / FR
 II - Liu Yongiu / CRL
III - Pawlak Piotr / PL, Bieniasz Jan, Marek / PL
distinction - Maciejowski Robert / PL, Michalski Marian, Gabriel / PL,
Sęk – Mastej Gabriela / PL, Sumnikova Marie / CZ
Category III - under 18   I - Wang Xinyuan / CRL
 II - nobody
III - Wierciński Andrzej / PL
distinction - Kałduński Adam / PL, Le Thu Quynh Karolina / PL,
Pietrzak Zuzanna / PL
2010
Category I - under 12   I - Luo Wei / CHINA
 II - Kuronuma Karen / JPN
III - nobody
distinction - Maliński Krzysztof / PL, Satała Zofia / PL,
Staszek Weronika / PL
Category II - under 15    I - Inoue Hinako / JPN
 II - Nguyen Viet Trung / VIET - PL
III - Klevickis Vladislavs / LV
distinction - Nehring Szymon / PL, Kraj Klara / PL,
Wierciński Andrzej / PL
Category III - under 18   I - Yermalayeva Yuliya / BL
 II - Tanaka Yuko / JPN
III - Bury Sabina / PL
distinction - Li Jinman / CHINA
2008
Category I - under 12   I - Fomienkowa Maria / BL
 II - Dąbek Aleksandra / PL
III - Le Thu Quynh Karolina / PL
distinction - Nguyen Viet Trung / PL
Category II - under 15   I - nobody
 II - Byrdy Łukasz / PL
III - nobody
distinction - Haftman Artur / PL, Zarzycki Dawid / PL
Category III - under 18   I - Wota Maciej / PL
 II - Książek Krzysztof / PL
III - Wojciechowski Nikodem / PL
2005
Category I - under 12   I - nobody
 II - Gorshenina Alina / RUS
III - Krysa Sławomir / PL, Voskovskaya Margarita / RUS
distinction - Dobosz Katarzyna / PL, Wilenski Daniil / BL
Żak Marta / PL
Category II - under 15   I - nobody
 II - Mikołajczak Kinga / PL, Świgut Aleksandra / PL
III - Wojciechowski Nikodem / PL
distinction - Yermalayeva Yuliya / BL,
Kitowska Natalia / PL
Rejnowicz Jan / PL, Słowikowska Marta / PL
Category III - under 18   I - Kortus Jacek / PL
 II - Czech Mateusz / PL
III - Niekludow Tamara / PL
distinction - Koralewski Patryk / PL, Lentas Natalia / PL
Marczuk Anna / PL
2002
Category I - under 12   I - Nogami Mariko / JPN
 II - Okada Kana / JPN
III - Kociuban Julia / PL
distinction - Kladova Maria / RUS, Hodachinsky Igor / BL,
Aleksandra Jabłońska / PL
Category II - under 15   I - Keduk Kiryl / BL
 II - Le Thanh Thao / VIET, Koka Marina, JPN
III - Dombrovska Anastasja / UA
distinction - Różewska Joanna / PL, Lentas Natalia / PL,
Tarvids Aleksandrs / LV
Category III - under 18   I - Wasiak Katarzyna / PL
 II - Szymczak Gracjan / PL
III - nobody
2000
Category I - under 12   I - Yukho Hanna / BL
 II - Tracewska Jana / SU
III - Haisig Anna / PL
distinction - Andrejewa Swietłana / SU, Chmara Artur / PL,
Jakubowska Maria / PL
Category II - under 15   I - Kończal Szczepan / PL
 II - Szymczak Gracjan / PL
III - Kortus Jacek / PL
distinction - Artamonowa Anna / SU, Bodys Aleksandra / PL,
Głowacki Grzegorz / PL
Category III - under 18   I - Szczerbakow Tsimur / BL
 II - Mysiński Jacek / PL
III - nobody
distinction - Vanks Rudolvs / LV, Bąkiewicz Oskar / PL
Special Prize Kończal Szczepan / PL
1998
Category I - under 12   I - Szymczak Gracjan / PL
 II - Gładysiak Agata / PL
III - Kluczyńska Katarzyna / PL, Diadczenko Jekaterina / SU
distinction - Walczak Fryderyk / PL, Piaścik Joanna / PL
Category II - under 15   I - Bąk Agnieszka / PL
 II - Wędzina Maciej / PL
III - Beliakowicz Aleksandra / BL, Noworacka Malwina / PL
distinction - Grelowski Piotr / PL, Kittel Maja / PL,
Filek Paweł / PL
Category III - under 18   I - Andraszewski Dawid / PL
 II - Sawościanik Natalia / PL
III - Kryjom Łukasz / PL
Grand Prix ”Apollo's Chariot” - Bąk Agnieszka /PL
1996
Category I - under 12   I - Shimkus Vestards / LV
 II - nobody
III - Kołakowski Mateusz / PL, Linard Malwina / PL
Category II - under 15   I - Turkiewicz Dorota / PL
 II - Babij Oleg / BL
III - nobody
Category III - under 18   I - Eibin Daniel / PL
 II - Janpolskaja Liubow / BL
III - nobody
distinction - Jarczewska Marta / PL
1995
Category I - under 12   I - nobody
 II - Bąk Agnieszka / PL, Kosmowski Michał / PL
III - Nadolska Karolina / PL
distinction - Różańska Oliwia / PL, Szwed Julia / PL
Category II - under 15   I - nobody
 II - Muzyka Daria / SU, Fidowicz Ewelina / PL
III -  Lasatowicz Mateusz / PL, Pietrzak Robert / PL,
Sajna Małgorzata / PL
distinction - Szypulska Małgorzata / PL
1994
Category I - under 12   I - nobody
 II -  Kopeć Anna / PL, Kasicka Katarzyna / PL,
Staszczyszyn Paweł / PL
III - nobody
distinction - Bąkiewicz Oskar /PL, Konieczna Maria / PL
Czech Katarzyna / PL, Żabierek Joanna / PL
Category II - under 15   I - nobody
 II - Gabryś Maria / PL, Kaźmierczak Marcin / PL
III - Ruszczyszyn Marek / PL, Czołpińska Alicja / PL
distinction - Danczowska Justyn / PL, Szlezer Marek / PL, Laskowska Julia / PL
1993
Category I - under 12   I - Sajna Małgorzata / PL
 II - Daleczko Katarzyna / PL
III - Marszałek Magdalena / PL, Sanik Natalia / PL
distinction - Sieraczek Rafał / PL, Mazur Katarzyna / PL,
Mróz Barbara / PL, Raczyńska Kamila / PL
Hajduk Izabela / PL, Skrastina Elina / LV ,
Hes Artur / PL
Category II - under 15   I - Marcinkowska Joanna / PL, Orawiec Maria / PL
 II - Ufniarz Agnieszka / PL
III - Zachara Mateusz / PL
1992
Category I - under 12   I - Cenic Vesna / PL
 II - nobody
III - Kruk Adam / PL
distinction - Zachara Mateusz / PL
Category II - under 15   I - Maj Justyna / PL
 II - Kopka Patryk / PL
III - Błaszczyk Tomasz / PL
distinction - Pastore Ieva / LV, Nowicka Hanna / PL

Zamknij

This site uses cookie. Read more »